Uğultulu Tepeler Kitap Değerlendirmesi

İNCELEME

Bir aşk hikayesinin tüm detaylarını korkunç gerçekliğiyle yüzümüze çarpan Uğultulu Tepeler kitabı, iki insanın yaşayabileceği tüm haris öfkeleri ve ihtiras dolu sevgiyi bir arada görüp zaman zaman gıpta edip zaman zaman da bu duyguyu tatmamış, tecrübe edinmemiş olmanızdan ötürü mutluluk duyacağınız, zamanın eskitemediği bir öyküyle siz değerli okurlarının karşısına çıkıyor!

19. Yüzyıl İngiltere’sinde geçen bu eser; o dönemin durumunu, şartlarını, koşullarını ve toplum yapısını harikulade işliyor. İçerisinde her kalibrede karakter barındırmakla beraber, o karakterlerin gelişim sürecini hiçbir noksanlık olmadan şahit oluyorsunuz. Kendinize Onedio testi misali karakter benimseyebileceğiniz nitelikte sınırlı ama oldukça fonksiyonlu insanlar bulunduruyor olması, hikayenin yalnızca aşk kisvesi adı altında kaleme alınan manasız bir kitap olmadığı alameti farikasını gözler önüne seriyor.

RUHLARIMIZIN NEYLE YOĞRULDUĞUNU BİLMİYORUM AMA ONUNKİYLE BENİMKİ AYNI HAMURDAN

Gimmerton Kasabasının sakinleri olup kendilerine ait konakları olan 2 saygın ailenin yaşamını konu alan bu kitap, hizmetçi Ellen Dean ile Bay Lockwood’un anlatıcı olduğu, 2 farklı zaman diliminde geçen ve gözlemci bir bakış açısının hakimiyet kurduğu fakat her okuyucunun her karakter bazında farklı düşünebileceği nitelikte koordine edilmiş müthiş bir Emily Bronte kitabıdır.

Heathcliff’in kötü yaradılışta, Edgar Linton’ın ise iyi kalpli olduğunu; Hindley Earnshaw’ın budala ve zalim bir hayat sürdüğünü, Cathy’in evhamlı bir gelgit yaşadığını, Joseph’in aşırı muhafazakar, bağnaz ve dar görüşlü olduğunu ve de Ellen Dean’ın sağduyuyu temsil ettiği izlenimi her okuyucuda az çok aynı kanıları uyandırmıştır düşüncesindeyim. Nitekim kitabı kült yapan onu ”aşk klasikleri” kisvesine sokan durum da zaten bu çetrefilli insanların benliğini yazarın olduğu gibi tüm çıplaklığıyla sunmasında yatıyor. Fakat daha ismini yazamadığım opsiyonel karakterler de dahil hepsinin, tüm bu kitap insanlarının ortak bir noktası var ki o da: Tekamül. Hepsi farklı yaşantıdan gelip, farklı tabiatlar içerisinde bulunup, kimisi hor görülerek kimisi bulunduğu sınıf dolayısıyla kimisi de hayatın engellerine boyun eğerek hayatlarını idame ettirdiler. Hayat onlara seçenekler sundu, yeri geldi doğruyu seçtiler yeri geldi yanlışı ama her seçeneğin sonunda onları o başlangıç noktasındaki benliklerinden farklı bir kişi bekliyordu. Bizim yaşantımız da dahil hayatın tecrübelere dayalı olduğunu ve bizi biz yapan gerçeklerin, doğruyu yanlışı bizi ayırt ettiren aklın doğumunda ve temelinde yatan ana etkenin hayatın engelleri olduğu gerçeği bir kez daha karşımıza çıktı. Heathcliff’in ve Edgar’ın birbirlerine zıt varoluşunda, Ellen Dean ile Joseph’in yakışık almayacak benzeşmezliklerinde bu argümanı görmek bir hayli mümkün. Özetle karakterler üzerinden alınacak dersinizin çok olduğu bir kitabı, varoluşunuzun nedenini bir kez daha sorgulamanıza yol açacak bu kitabı şiddetle her okuyucum olan komşularıma tavsiye ediyorum!

Uğultulu Tepeler kitabının konusunu, Uğultulu Tepeler kitabının özetini, Uğultulu Tepeler kitabından alıntıları, Uğultulu Tepeler kitabının yorumlarını ve Uğultulu Tepeler kitabının karakterlerini naçizane anlattığım bu yazıda tamamıyla tek paye ve emel içerisindeydim ki o da bu kitabı okumayan kişilerin büyük bir kayıp içerisinde bulunduğu gerçeğini göstermekti

Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum. Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!

NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: