The Truman Show’da Söylenmiş 1O Replik

Doğumunuzdan itibaren her anınızın izlendiğini düşünsenize! Hiçbir öznelliğinizin kalmadığını ve sizi sizden daha iyi tanıyan milyarlarca insan olduğunu. Akılalmaz bir yaşantı değil mi? Hiçbirimizin de bu baskıcılık ve rahatsızlığı istemeyeceği aşikar.

Peki bunu sizin için gözler önüne seren bir yapıt olduğunu ve bunu yine sizler için istemsizce deneyimleyen birisi olduğunu söylesem! O psikolojik, sosyolojik ve mitolojk kavramları müthiş felsefik bir biçimde işleyen The Truman Show filmi, 1998 yapımı olmasına karşın halen günümüzde etkisini yitirmemiş vaziyette ve müthiş kapı gibi varlığıyla adını kültleşen yapımlar arasına altın harflerle yazdırmıştır. Ve ben de siz komşularım için o filmde geçen replik ve diyalogları derledim, iyi okumalar!

Bu arada hayata anlam katacak nitelikteki şaheserin incelemesini de sitemde bulabilirsiniz komşularım. tekrardan iyi vakitler diliyorum!

1. Günaydın! Olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler!

2. Söylediğin yalanlar için parmaklarımı çapraz tutacağım.

3. Bizler dünyanın gerçeklerini, bize sunulduğu kadarıyla kabulleniriz. Olay aslında bundan ibaret.

4. İnsanların farklı yerlere gitmesinin sebebi, daha önce o yerlere hiç gitmemiş olması değil midir zaten?

5. Ya siz, sayın izleyici, yaşam sahnesinde size biçilmiş rolü oynayan bir oyuncu olmadığınızı söyleyebilir misiniz bana?

6. Göğe baktım; pamuk tarlası. Olsun, buna da şükür. Truman Show da yazabilirdi.

7. (Seni, kendini tanıdığından daha iyi tanıyorum.) Hiçbir zaman kafamın içine kamera koyamadın.

8. Geri gelmeye başlamazsan asla daha uzağa gidemezsin.

9. Birisi bana yardım edebilir mi? Çünkü içimden geldiği gibi davranıyorum!

10. Truman: Hiçbir şey mi gerçek değildi?
Christof: Sen gerçektin. Seni izlemeyi bu kadar güzel yapan da buydu
.

Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum. Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!

NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: