The Truman Show İnceleme

DEĞERLENDİRME

Bir insan yaşantısının; doğumundan itibaren her anının kayıt edildiği, kurgulandığı ve gözler önüne serildiği bir hikayeyi konu alan The Truman Show, filmin isim kaynağı olduğu gibi Truman Burbank adlı kobayın sadece kendi gerçekliğinde yaşadığı ve geri kalan her bireyin aktör olup televizyon programının bir elemanı olduğu fevkalade senaryolu, bitiminde damak tadı bıraktıran bir Jim Carrey filmidir.


Jim Carrey filmi dememdeki asıl sebep şahane oyunculukta yatıyor. Mimiklerin efendisi olarak nitelendirdiğim bu güzel adam, sahnenin vermesi gereken tüm duyguyu oyunculuğuyla fazlasıyla veriyor. Tabi bu filmde Ed Harris’in müşkülperent bir karakteri harikulade canlandırıyor olması da akılları durgunluk raddesine kadar getiriyor. Aktörün oyunculuğu sahnenin mihenk taşıdır ve bu filmde omuza binen yükü oyuncular müthiş karşılıyorlar. Nitekim Jim Carrey’nin, Truman karakteriyle kalbimize dokunup oraya taht kuran şahane sözlerine de bu yazımdan ulaşmak mümkün!


Alt metinlerinde işlemiş oldukları mesajlar oldukça sağlam ve kayda değer biçimdedir. Truman’ın ona ithafen inşa edilen ve ”Dünya benim etrafımda dönüyor sanki” cümlesinin tam anlamıyla karşılığı olan yerden kaçma teşebbüsünde bulunurken dış dünyanın da bi bu kadar riyakar olduğunun vurgulanması gerçekten harika bir detaydı. Bize sunulan gerçekliği yaşadığımız bu yaşantıyla, bize dayatılan tekamülle ve sınırlarımızı çizen şartlandırılmamızla aynı kefeye koyuyorum ben başkarakterin yaşantısını. Truman Burbank, Seahaven adlı bir adada dünyaya gelmekte ve bir anonim şirket tarafından evlat edinilmektedir. Onun o ada sınırları çerçevesinde bir yaşantı ile şartlandırılması; eğitim gördüğü okulda, yaşadığı mahallede, izlediği televizyonda ve okuduğu gazetede her an yapılmaktadır. Bir oyun edasıyla biçimlenen bu yer hava durumunun ayarlanabildiği, aktörlerin belli bir rutin ile Truman’ın hayatında bir rol edindiği ve oyunun kurucusunun Tanrı yerinde konumlandığı bir yerdir. İnsan kaderinin çizildiği, halka mal edilen bir insanın hiçbir özelinin bulunmadığı bir dünyadır Seahaven. Seahaven gerçekten var mı sorusuna verilebilecek en iyi cevabın ben: Senaryosunun ilahi bir gücün kaleminden olan ve bize dayatılan gerçekliği yaşadığımız bu yaşantıda ya hepimiz birer Truman isek? Sorusuyla verilebileceğini düşünüyorum!

Bizler dünyanın gerçeklerini, bize sunulduğu kadarıyla kabulleniriz. Olay aslında bundan ibaret


İnsanlar gerçekçi bir tutumdan yanadır her daim fakat ortada bir pürüz var ki, gerçek denen olgunun ne olduğu hususunda karamsarlık dem vurmakta ve kıyıda balık edasıyla çırpınmaktadır. Herkesin kendisine göre doğrusu, hayata bakış biçimi, hal ve hareketleri olduğu gibi kimsenin bu sınırları ihlal etme yetkisi yoktur. Nitekim kavramlara farklı bakış açıları insan çeşitliliğini meydana getirmekte ve toplumu oluşturmaktadır. Fakat ”Millet ne der?” soru kalıbı şu zamanda çoğu insanın üzerine bir karabasan gibi çökmektedir. Her hareketimizi, alacağımız her kararı ve yapacağımız her işte bir başka bireyin etkisinin oldukça fazla olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu stresli problemi, herkesin kendi öznelliği olduğunu ve herkesin sadece bir yaşantısı olduğunu söyleyip bu mantaliteyle çözümlemek bir hayli mümkün.

Peki ya Truman’ın dünyası? Yaradılanın, yaradılana yaratmış olduğu akılalmaz bir dünya! Başta da belirttiğim gibi hiçbirimizin Truman’a nazaran arta kalır bir yanımız yok! Herkesin kendinden bir parça, bir özellik bulacağını düşündüğüm bu kültleşen yapımı izlemenizi şiddetle tavsiye ederim komşularım!

Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum. Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!

NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: