CESUR YENİ DÜNYA KİTAP DEĞERLENDİRMESİ

DEĞERLENDİRME

Tüm kartların yeniden dağıtıldığı, doğru bilinen gerçeklerin yanlışlarla yer değiştirdiği ve bireye empoze edilen şartlandırmanın müthiş bir kast sistemi doğrultusunda kullanıldığı ütopik bir dünya ile karşımıza çıkan bu kitap; her konudaki marjinal ve yergileyici konu işleyişi ile adeta geleceğin provası niteliğindedir.


”Ford”un ilah konumunda olup egemenliğini kurduğu bir yaşantıyı baz alan Cesur Yeni Dünya; kendine özgü kalemiyle eşi benzeri olmayan ve geleceğimize ışık tutacak kavramlarıyla ve de hayal gücünün beraberinde izahı olmayan şeyin yergisi olur sözüyle bütünleşen müthiş fırtınalı varlığıyla dünya klasikleri listesine adını çıkması imkansız bir biçimde altın harflerle kazımıştır. Bokanovski işlemleri ve Malthus alıştırmaları gibi kavramları da yeri esirgenemeyecek şekilde hayatımıza sokmuştur.


Herkesin herkes için olup mutlu olduğu, bireyin düşünüp hissetmemesi adına emperyal edilen her beyne, mensup olduğu sınıfa göre muamele yapılıp hipnopedik uygulamalarla şartlandırıldığı bir gezegenle karşımıza çıkan ve soma dedikleri uyuşturucu vasıtasıyla astral seyahatin nirvana eşiğinde dolanıp çakraların sınır tanımayıp ardı sıra açıldığı bir şekilde halkı uyutma amacı güden ve de duyusal film bandında yapıyor oldukları inanılması güç sınırsız 3D sinemalarıyla muntazam bir dünya vadeden bir kitap sunuluyor kitap kurtlarına. Size hayatın, gerçeklerin ve inandığınız her şeyin bir yanılsamadan ibaret olduğunu, beyin denen en yüce insan organının bilgi ile revize edildikten sonra ancak gözünüzdeki perdelerin ineceğini sert bir şekilde savunan bir kitap; size karşı konulmaz bir katkı sağlayacak komşularım!

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla!


Okumaya başladığım ilk andan itibaren bana 1984 kitabı vibe’ı veren ve izlediğim birçok filmin dayanak noktasının meğerse bu kitapmış dedirten bu anlamlı yazılar içeren sayfalar; sosyolojik, psikolojik ve mitolojik kavramları yeni baştan yaratıp insan fizyolojisini nevruz bayramlarındaki renkli yumurtalar edasıyla biçimlendiriyor olması benim için eşsiz bir okuma deneyimiydi. Bu tecrübenin şahsıma yönelik çok artıları olduğunu söylemeden edemiyor tarifi olmayan bir iştah ile yanan ruhuma müthiş bir doyum sağladığını belirtmek istiyorum.

Hayatın cilvesi sizi bir noktadan öbür bir noktaya kadar ki süreçte kat ettiğiniz yol boyunca sırtınızda bir yükmüşçesine yanınızda bulunur. Kendi yazgımızı belirleyemediğimiz bu yaşantıda şartlandırmamız önceden yapılıp koşmamız gereken çizgi zaten biz doğmadan evvel çizilmiştir. Tekamülümüz boyunca bu doğrultuda ilerler özgürlüğümüzü kutlarız umarsızca ve akılsızca. Geleneklerimizin zevklerimize ve fikirlerimize alıkoyduğu ve şekillendirdiği bir varoluş zaten müthiş acımasızca ki bu tiyatral senaryolu hayatımızda tüm bu engebeli yolla beraber etrafımıza çizilen sınır ve beraberinde getirdiği puslu hava yaşam standartımızı belirliyor. Nitekim tüm bunlarla beraber bize empoze edilen elimizdekilerle beraber yetinme ideası akıllara durgunluk noktasına kadar getiriyor. ” E bu kadar da olmaz ama!” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Bu kitabın öğütlediği ve bunun üzerine inşa ettiği mantalite bireyin hürriyetinin ne denli ehemmiyetli olduğu yönünde. Eleştirel perspektif ile her şeyi ama her şeyi korkusuzca top yağmuruna tutmakta, okuyan her bireyde yeni bir bakış açısı yaratmaktadır. Siz değerli okurlarımı da bu kitapla baş başa bırakıyorum. Okuyun, okutturun ve de en önemlisi alt metinlerle bahsedilen yerleri anlamaya, mantığınıza sığdırmaya çalışın!

Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum. Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!

NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: