How I Met Your Mother KARAKTERLER ANALİZİ

KARAKTERLER

Bir hikayeyi oluşturan en önemli husustur karakterler. Yazılan, çizilen, uyarlanan senaryoda en büyük payın ve tepside sunulanın tek sahibidir. Hayat senaryosunda dahi bizden daha yüce ve güçlü bir varlığın, her bir karakterini farklı bir amaç doğrultusunda bu alengirli dünyaya kendi keşfini tamamlamasını ve nitekim seyyah misali cennet kapılarına dayanmasını baz alarak gönderdiği bu yaşantıda her birimiz bu kapsayıcı kavramı yaşar, doğrular nitelikteyiz. HIMYM dizisi incelemem de bunun apaçık göstergesidir. Tüm içtenliğimle ve arzumla her bir karakterde kendinizi bulmanız temennimle!

BARNEY STİNSON
Kız tavlama sanatında master degree yapmış olan bu karakterimiz ister taktik kitabı ister kardeşlik kitabı olsun bir çok alanda erkeklerin rol modeli olmuştur. Tek gecelik ilişki kavramını hayatına entegre eden çapkın erkek; sarhoş kızların omzunda ve yatağında yer edindiren ve arkadaşlarıyla girdiği iddiaları gerçekleştirmek uğruna göze alamayacağı hiçbir şey olmayan, dizinin benim nezdimde en iyi karakteridir Barney. Gördüğü ve beğendiği bir kızı tavlamak için her yolu deneyen, bunun adına ”The Playbook” adını verdiği kitap dahi yazan, arkadaşlarına belli etmese de onları bağrına basıp kollayan ve geçirdiği çocuklukta babasının olmaması nedeniyle büyük bir yokluk çeken muntazam dizayn edilip yazılmış dizi adamı. Tüm bunlar bir yana Robin’e duyduğu ihtiraslı aşk ve sevgi bir yana tabi.

HIMYM dizisinin en gerçekçi karakteri olan Barney, sitcom dizilerinin en iyi ve en dikkat çekici karakterleri arasında üst sıralarda kendine rahatlıkla yer bulabilecek kıvamdadır. Kusursuz bir karakter yaratma çabasına giren yazar ekibinin muhteşem niteliklerle döşeyip alfalığı da ekeledikten sonra diziye cuk oturan sempatizmi oldukça yüksek karakter çıkarması takdire şayan doğrusu. Son olarak da her şey efsa -bekle bunun için- nevi olacak!


ROBİN SCHERBATSKY
Başka bir ülkede -Kanada’da- doğması sebebiyle arkadaşlarınca eleştirilerin odak noktası olan, Televizyon spikerliği ile meşguliyet sahibi ve Ted’in vasıtasıyla çok sıkı arkadaşlar edinen haşin, gaddar ve bir o kadar da narin karakterimizdir Robin. Erkek çocuk bekleyen babasının hayal kırıklığına uğrayıp tüm bu arzusunu ve burukluğunu Robin’in gelişmesine lanse edip onu tabiri caizse bir erkek çocuğu edasıyla yetiştirmesi yatıyor, Robin’in bu dik duruşlu ve kadınsı cinselliğinde. Onun barda duyduğu ”Have you met ted / Ted ile tanıştınız mı?” cümlesi tüm hayatını değiştirirken, iş kolik yaşantısının zirve yaptığı dönemin de başlangıcı burada başlıyor. Gençken Kanada’da süper yıldızlıktan kopup geldiği bu New York yaşantısı onun gelecek rotasını oluşturuyor.


TED MOSBY
O melankolik, romantik ve umut dolu haliyle onca bölümde hepimizde ukte bırakan mutlu bir aile kurmak için dünyadaki ruh eşini arayan Ted; Mimar, daha sonralarda üniversitede eğitim veren hoca ve tam anlamıyla aşk adamıdır. Hayattaki tek gayesinin kendisi için o özel kızı bulmak olan karakterimiz bunun uğrunda deneme-yanılma yoluyla epey bocalaşmış ve yaklaşık 30 kadar kişiyle birliktelik yaşamıştır. Onu bu amaca iteleyen durum ise üniversiteden arkadaşları Marshall ve Lily’in tarifi olmayan ihtiras dolu aşkları ve kusursuz birliktelikleridir. Ekipin çekirdek üyelerinden olup herkesin hayatında istediği türden dost, sırdaştır kendisi. Kaldı ki yaşamında sürekli yanında bulunan Marshall, Lily ve diğerleri ile olan arkadaşlıkları bunu kanıtlar nitelikte.


LİLY ALDRİN
Dizinin ”Seda Sayan”ı diyebileceğim tarzda anaçlığa sahip Lily; her izleyicide bıraktığı abla intibasıyla gönlümüze adeta tahtını inşa etti. Dizide aklın ve sağduyun emsali olan bu karakterimiz ”Marshmallow”uyla akıllara durgunluk veren süre boyunca birliktelik yaşamasının yanı sıra Ted, Robin ve Barney’in sürekli danışıp akıl aldığı mentordur da ayrıca. Anaokulu öğretmenliği yapmakta ve üniversiteden beri hayalini kurduğu resimle de içli dışlı bir yaşam sürmektedir. Hayatın onu resme olan tutkusundan ötürü çok bambaşka yerlere sürüklerken göreceğiz onun serüveninde. Oniomania hastalığı -kıyafet bağımlılığı- muzdaripidir kendileri. Hatta bu durum bazen öyle bir hal alır ki hırsızlık onun için olağan durum haline gelir. Başkahramanımız Ted’in de üniversiteden beri can dostu olduğu detayını da atlarsak ayıp olur kanaatindeyim.

MARSHALL ERİKSEN
Oldukça saf, iyi yürekli, sevgi dolu ve eğlenceli olan bu dizi adamı Ted’in en yakın arkadaşı olmakla beraber Lily’nin de hayat arkadaşıdır. İbret alınacak nitelikte iyimser, ailesine bağlı olmasıyla tutucu, yemeği çok sevmesiyle obur ve yaşantısındaki şaşmaz inançlarıyla tertipli sıfatlarını doyasıya içerisinde barındıran naçizane fakat aşırı iyi kurgulanıp yazılmış karakter. Hukuk dalında ilerlemeye çalışan, sürekli gelgitler içerisinde olan ve de ”Lilypad” iyle mükemmel bir uyum yakalamış görünüşte ezik ama koca yürekli adamdır kendileri.


Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum . Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!


NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: