How I Met Your Mother DİZİ DEĞERLENDİRMESİ

DEĞERLENDİRME

Dizi sektörünün babalarından olan, sitcom denilince ilk akla gelenlerden ve aynı kategoride yer aldığı Friends dizisi ile bolca mukayesesi yapılıp final bölümüyle tüm hayranlarını hayal kırıklığına uğratan HIMYM dizisinin incelemesi ile sizlerleyim!


9 sezon boyunca kusursuz bir biçimde işlenen hikaye ile 5 kişilik bir arkadaş grubunun Amerika’nın New York şehrinde yaşadıklarını konu alan, 20 dakikalık her bölümüyle büyük bir haz yaratan HIMYM dizisi; isminden de anlaşılacağı üzere, dizinin başrollerinden Ted’in 2030 yılında çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığının hikayesini anlatmasını baz alıyor.


Eşsiz karakterleriyle, haddi hesabı olmayan birbirinden özgün ve kah güldüren kah hüzünlendiren hikayeleriyle, karakterlerin birbirlerine güvenle törpülenmiş arkadaşlığı ve hepimizin gönlüne taht kuran Barney’in takımlarıyla Emmy ödüllü olan bu dizi hepinizin derinden etkileneceğiniz, her kişiden bir parça bulunduran, gerek izleyicide aile bağlarının sorgulatmasına yol açması gerek de o yabancısı olduğumuz New York kültürünü tanıtmasıyla tam anlamıyla harikulade bir yapıt.


Kendine has ve spesifik olarak sürekli bahsedilen konular var ki sizde bir müddet sonra onları değer ediniyor onlarla haşır neşir oluyorsunuz. Ted, Marshall ve Barney’in Star Wars takıntısı mı dersin, romantizmin simgesi ve ciddi ilişkilerin boy gösterdiği Brunch mı dersin yoksa fast food hastası bir tayfanın o gün yemeğe karar verdikleri yiyecek için şehir değiştirmesi mi dersin hepsi içimize işlemiş birer doktrin ve de HIMYM deyince ilk aklımıza gelenler listesini oluşturmuştur.

HAYAT SADECE BİR AN. YA EFENDİSİ OLURSUN YA DA KÖLESİ!


Farklı kültürleri tekamül etmiş bir avuç insanın, bambaşka kişilik özellikleriyle bir araya gelip kopmaz bağ oluşturdukları ekipin, müdavimi olduğu Maclarens’taki sabahlamalarında geçen sohbetleri yeter de artar diziye olan sempatinizin artması için. Birbirlerine olan sadakatlerini acımasızca yaptıkları ”müdahalelerden” anlamak bir hayli mümkün. İmreneceğiniz ve hepinizin de hayatında isteyeceğiniz bir arkadaş grubuna da hazırlıklı olun yoksa sizler de benim gibi yokluğunu çektiğiniz bu ilişkinin derinliklerinde kaybolabilirsiniz.


Türkiye’de yaşayan çoğu gencin yabancısı olduğu bir kültürü anlatan bu diziye bakmanızı ve izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Hayatın ne kadar büyük olduğunun, yalnızca kafanızda kurduğunuz küçük dünyadan ibaret olmadığının ispatı niteliğinde ve hem kafanızı dağıtmanız adına hem de yaşamın ayrıntılarını daha detaylı anlamanız adına biçilmiş bir kaftan sizleri bekliyor komşularım!


İçerisinde barındırdığı bolca seks, alkol ve uyuşturucu ile belki sorgulamadan ön yargı oluşturacağınız bu diziyi, değerlerinizi bir yana bırakıp sadece mantığınızı ön planda tutarak izleyip kavramanızı öneririm. Zira ancak bu şekilde kendinizi geliştirir ve tabularınızı yıkabilirsiniz. Bu sayede ancak siz, siz olabilirsiniz. Size diretilen bir hayatı, kendi seçiminiz olmayan kaderi yaşadığınız bu hayatta belki siz de bu sayede kendi yolunuzu çizebilir, kendi potansiyelinizi keşfedebilirsiniz. Geri sayım içerisinde ilerleyen bu hayat silsilesinde ve oyununda kendinize yer bulmanız için tarifi olmayan ve de size tam anlamıyla farkındalık kazandıracak bir yapıttan bahsediyorum. Umarım sizler de bu ülkenin prime time dizileriyle halkını uyutup, düşünme yetisini yitirmesini amaçladığı, bir nevi aklını uyuşturduğu kişilerden olmaz bu ve bunun gibi dizilerle neyin ne olduğunu kavrayabilirsiniz!


Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum . Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!


NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: