Fİ KİTABI DEĞERLENDİRME

DEĞERLENDİRME

Kitaplığımda kendisine kesinlikle yer bulacak olan bu kitap; farklı yaşanmışlıklarıyla önümüze çıkan, deneyimi doruklarına kadar hisseden ve bunu kararınca okuyucuya yansıtan ve de farkındalıklarının farkında olan karakterlerle her okuyucudan bir parça bulunduran, bitiminde damak tadı bıraktıran bir şaheser.


İçerisinde barındırdığı sansasyonel konuların yanı sıra olay örgüsünde kaybolmanıza olanak tanıyan ve sağduyuyla fikrin harmanlaştıracak biçimde kullanılmasıyla labirent misali yolunuzu bulmanızı hedefleyen, kendi potansiyelini keşfetme ve çatlamış tohumların cesaretlerine adanan bir kitaptan çıkaracağınız dersin çok olduğunu ve de kitap kurdu olmasanız dahi mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğüm, kendinizi teste tabi tutacağınızı garanti ettiğim gerçeklik bütünlüğü.


Bir üçleme olan kitabın ilki ve Azra Kohen’in kaleme aldığı ki hepinizinde tahminimce müthiş kadrolu dizisinden bildiğiniz -fi oranına takıntılı kişilerde çağrıştırdığı o anlam karmaşasını saymıyorum zira oldukça nadir olduğu kanısındayım- yaratıcı ismini yani Fİ’yi ve karakterlerini çorbaya tuz ekelercesine detaylandırmadan anlattığım ve de en önemlisi spoilersız bir şekilde karakterler hakkında bilgi almanızı hedeflediğim yazıma da bakmayı unutmayın komşularım!

Herkes size kim olmanız gerektiğini söyler peki ya siz, siz misiniz?


Sadece eksiklerimizde eşit olduğumuzu, hayatın herkes için aynı olmadığını ama deneyimlerimizle varoluş temelimizi keşfetmemizi sürekli vurgulayan, Tanrı’nın potansiyelinin içimizde bir yerde olduğunu o kısmı ancak kendi çabalarımızla gün yüzüne çıkarabileceğimizi söyleyen bir rehber niteliğindedir bu yazı bütünlüğü. Rahiminden çıkan ama henüz doğmamış milyarlarcasının yaşadığı bir dünyada asıl doğumumuzu yaşamamız gerektiğini, bunu da karakterimizi keşfetmemizle olacağını söyleyen, hayatın acımasızlığını son raddesine kadar yüzümüze tokat atarcasına vuran, mecburiyetlerimizin ve gündelik yaşantımızın bizi alıkoyduğu bir yaşantıyı reddeden muntazam bir öğreticilik taşıyan hayal kapısı.


Bu denli fanboyluk yapıyor olmamı eleştiriyor olabilirsiniz veya bu paragrafa gelmeden de bu durumdan rahatsız olmuş sayfayı kapatmış olabilirsiniz bu konuda tamamıyla realist ve hürmet gösteren durumdayım. Fakat benim buradaki amacım okuyucunun yani siz değerli komşularımın yoluna ışık tutacak ve okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayıp bu durumu size aşılayacak potansiyelde bir kitabın size teminini yaptırıp ulaştırmayı yeğlemek. Değindiği konular itibariyle seveceğinizden emin olduğum bir nesneyi bu kadar şiddetle önermem ve bu satırları ona ayırıp en önemli pozisyonu yani sayfamdaki ilk metnin bundan oluşmasını sağlamam umarım sizde bazı soru işaretlerini doğurur.


Ülkedeki okuma-yazma oranının düşük olması sebebiyle büyük bir popülasyonun dizisinden tanıdığı hikayeyi anlatmanın anlamsızlığı içerisinde hissetsem de beyni yıkanmış ve cehaletle sarmalanmış bir gençlik yaratmayı hedefleyen bu ülkede negatif olan bu durumun fikirlerle ve de görüşlerle kendi zannımca nasıl pozitife dönüştürebilirim düşüncesiyle çıkmış olduğum bu yolda her beyne ekeceğim bir tohumun nasıl büyüyüp gelişeceğini görmeyi daha önce istemediğim kadar istiyor ve bu kitapla baş başa bırakıyorum sizi. Okuyun, okutturun ve de en önemlisi alt metinlerle bahsedilen yerleri anlamaya, mantığınıza sığdırmaya çalışın!

Son olarak buraya kadar okuma gereğini duyup, zamanını bunun uğruna ayırdığın için teşekkür ediyor, sabrına minnettar olduğumu dile getirmek istiyorum. Sağlıcakla, bilgi ile en önemlisi de film, dizi ve kitapla kal olur mu? Buraya tıklayarak da blog hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin!

NOT: İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNUZ SAYFANIN EN ALT BÖLÜMÜNDEN BLOGUMU TAKİP ETMEYİ VE BU YAZIDAKİ BEĞENİ BUTONUNA TIKLAMAYI UNUTMAYIN KOMŞULARIM!

Yunus Zeyrek tarafından yayımlandı

Film, Dizi izlemeyi ve Kitap okumayı çok seviyor; bunun üzerine konuşup, yazı yazmaya bayılıyorum! Son olarakta hayatımı çok seviyorum:)

%d blogcu bunu beğendi: